Velmi Vás prosíme o pomoc

Rádi bychom Vás touto cestou požádali o pomoc s výživou opuštěných koťat, kterých máme opět dostatek. 🙂 Na jeden den spotřebujeme pouze pro koťátka 22 kapsiček, 500 g sušeného krmiva, 10 litrů silikátového steliva, několik savých podložek a jiných potřeb. Koťátka krmíme kapsičkami Whiskas junior, Royal Canin Kitten, granulemi Royal Canin Gastrointestinal, Royal Canin Kitten. Dále velmi upotřebíme kuchyňské utěrky, savé podložky, dezinfekce ve spreji a hračky. Budeme Vám také velmi vděčni za finanční dar. Veterinární péče je velmi nákladná a v tuto chvíli jsme na veterině několikrát do týdne.

Číslo účtu: 0409089389/0800

Srdečně Vám děkujeme. ♥

Čipování bez registrace čipu postrádá smysl

Zavedení povinného označování psů mikročipy někteří majitelé přijímali s rozporuplnými pocity a s otázkou, zda je to nutné a proč to vůbec se svým psem podstupovat. Z našeho pohledu má čipování psů a koček veliký význam, a to zejména pro zvíře samotné. Naše přímá zkušenost je, že pokud je nalezen zatoulaný pes a je předán do útulku, tak díky čipu, které zvíře má, jsme poměrně rychle schopni dohledat majitele. Bohužel, ale pouze při splnění jedné velmi zásadní podmínky. Čip musí být majitelem psa zaregistrován. Pokud tomu tak není, tak nám se sice na čtečce objeví numerický kód, ale po zadání do registrů čipů, se objeví informace, že čip nebyl nalezen. Neboli majitel sice se psem absolvoval čipování, ale bohužel už nezaevidoval číslo čipu se svými kontaktními údaji do některé z webových databází určených pro registraci čipovaných zvířat. Jsou případy, kdy ztracený pes uběhne během několika dní delší trasu a rázem se ocitne například v jiném okrese. Nebo je náhodnými zachránci odvezen do jiného města a předán do tamějšího útulku. Pes už tak dost traumatizovaný ze ztráty domova se ocitne v neznámém prostředí. Jsou citlivější psi, kteří si tímto neplánovaným nekolikadenním výletem mohou způsobit doživotní trauma v podobě různé intenzity bázlivosti a separační úzkosti. A není se vlastně čemu divit, třeba po týdnu bezprizorního toulání, během kterého pes vyhubne a dostane se do špatné fyzické a psychické kondice, se ocitne v útulku, kde i když mu je poskytnuta péče, tak intenzivně teskní po svém domově. A jaká je šance, že majitel psa bez registrovaného čipu dohledá? Rozhodně nižší, pátrání po ztraceném psovi se může protáhnout na několik týdnů dokonce měsíců, opět naše zkušenost. Reálné je i riziko, že se se svým psem už neshledá..

Proto apelujeme, pokud máte psa čipovaného, ověřte si zadáním čísla čipu Vašeho psa, zda máte čip zaregistrovaný v některém registru. Bohužel jistou nevýhodu vidíme v tom, že v současné době je registrů čipů více a ztrácí se tím přehlednost, protože nejsou propojené. Při čipování psa u veterinárního lékaře obdržíte formulář, kde máte uveden název dodavatele čipu, díky kterému můžete snadno dohledat databázi, do které zaregistrujete identifikační údaje o psovi a kontakt na Vás. Aktuálně jsou v ČR zhruba 2 nejvýznamnější registry čipů a lze je snadno dohledat. Příští rok bude doufejme uvedena v praxi připravovaná novela zákona, kdy by měla v ČR začít fungovat Centrální evidence psů, kterou by měla vést Komora veterinárních lékařů.

Pes a vodní želva

Dnešní dva odchyty dopadly dobře. Nalezenci jsou zpět u svých majitelů. Odchyty psů provádíme standardně, ale odchyt vodní želvy je pro nás raritou. :-))

Nezodpovědní majitelé a nezodpovědná města

Takto to dopadá, když se nekastruje…zmrzačená koťata. Útulek stojí veterinární ošetření, vykrmení a vypiplání jednoho kotěte přibližně 3 tisíce korun. Nepočítaje cest a hodin strávených na veterině, mnohdy s nejistým koncem, zda se podaří kotě zachránit.
Zejména města by měla každoročně dělat odchyty a kastrace populace dospělých toulavých koček. Po kastraci lze tyto kočky vypustit zpět do lokality, kde mohou být i přínosné z důvodu chytání hlodavců. Jsou města i obce, které se staví ke své odpovědnosti tak, jak mají, ale bohužel jiná nechávají vše na útulcích bez jediné koruny podpory. Částka za kastraci jedné kočky se v tuto chvíli pomalu šplhá ke dvěma tisícům a bojíme se, že bude hůře. Bez finanční podpory veřejnosti pomáhat nelze.
Tento drobeček tiše umíral, s plnou srstí blech, ušních parazitů a zalepenýma očima od hnisu. Jedno oko se již nepodaří zachránit, ale v tuto chvíli se jeho stav díky léčbě zlepšuje a pevně doufáme, že najde brzy nový domov. Takových a ještě horších případů řešíme do roka několik a kočičí útulky jich mají nepočítaně.
Byl by to skutečně významný dobrý skutek, kdyby města, která svoji povinnost neplní, měly snahu mít populace toulavých koček pod kontrolou. Útulky by aktivní spolupráci v této oblasti opravdu vděčně uvítaly. V dnešní době střílení koček a topení koťat nemá místo. Jedná se o týrání zvířat, je to trestný čin a nekontrolovanému množení lze kastracemi snadno zabránit bez utrpení.

Hledám nový domov – aktuálně: našla nový domov

Jsem mourovatá kočička, co má smutná očička. Hledám někoho, kdo by mi dával pravidelně najíst, napít, hladil mě a měl mě rád. 😊

Mourovatá kočička byla nalezena v Kařeze a nepodařilo se nám dohledat původní majitele. Je kastrovaná, čistotná, cca 1,5 roku stará, ošetřená antiparazitiky, čipovaná. Zpočátku je lehce ostýchavá, ale jakmile se rozkouká, je velmi mazlivá.

Srnečky si pochutnají na maliníku

Přijeďte se podívat, jak se daří našim dvěma srnečkám Leontýnce a Kopretince. Je to již více jak rok, kdy k nám přišly jako několikadenní sirotci. Za tu dobu vyrostly a zesílily a nemají již takový ostych z návštěvníků, kteří si je mohou zblízka prohlédnout.
Pokud byste nám chtěli pomoci s jejich výživou, která je velmi pestrá, můžete nás navštívit s větvičkou maliníku, ostružiníku, ovocného stromu či smrkovou. 🙂

Yoda žije

Náš květnový kočičí přírůstek Yoda je sice stále v léčení, ale zotavuje se. Doufali jsme, že je zatoulaný a majitel se nám ozve. Ale bohužel…Je velmi přítulný a je možné, že se někomu před delší dobou ztratil a strávil delší čas bez domova, což se podepsalo na jeho zdraví. Nebo je zkrátka vyhozený, jak tomu často bývá.
Yoda je starší kocour, cca 10 let a více. Budeme moc rádi, když se nám pro něj podaří najít nový domov, až bude schopen do nového domova odejít.