Ovce a kozy

Několikahlavé stádečko ovcí a koz tvoří neodmyslitelnou součást ekocentra.

O kozách se říká: „koza je krávou chudých“ musíme s tímto rčením samozřejmě souhlasit, a dětem i dospělým o všestranném využití tohoto úžasného hospodářského zvířete vyprávět.

stádo koz

Na první pohled je na našem stádu patrné, kolik můžou mít kozy barevných rázů, a jak se jednotlivá plemena mohou lišit i svojí velikostí. A to u nás chováme jen nepatrnou část plemen koz, který dosahuje celosvětově několik stovek. A plemen ovcí je ve světě až 600.

U nás jsou k vidění české krátkosrsté kozy bílé i hnědé, rohaté i bezrohé a holandské zakrslé kozy. Každého návštěvníka nejvíce zaujmou svoji nebojácnou a milou povahou kamerunské kozičky, v dnešní době tvořící nedílnou součást zoologických zahrad a zookoutků.

Ovce i kozy jsou celoročně krmeny senem, v pastevním období také zelenou pící. Krmnou dávku doplňujeme vojtěškovými peletami, mrkví a krmným lizem.

A jak se také říká, že je „mlsný jako koza“, tak musíme konstatovat, že kozy, a také nesmíme zapomenout na ovce, jsou největší loudilové statku, takže mrkvičkou nakrájenou na kolečka, obilnými pamlsky, popřípadě v malém množství sušeným pečivem, si je jistě získáte. 🙂